Sothys

Nadměrné pocení není normální, ale dá se ho zbavit

Kategorie: Péče o pleť

Mojekrasa

V letních měsících je pocení docela běžnou záležitostí, ať už vykonáváte velkou fyzickou aktivitu, nebo jen jdete na nákup. Jsou ovšem lidé, kteří se potí opravdu nadměrně, a to i tehdy, když nic nedělají. Není divu, že je jim tato zdravotní potíž nepříjemná, naštěstí s ní lze bojovat. Potit se při fyzické námaze, konzumaci teplého či ostrého jídla nebo nervozitě je zcela normální. Některým lidem však potní žlázy produkují nadměrné množství potu, a to i při běžných teplotách a v klidu. V takovém případě se jedná o poruchu odborně nazývanou hyperhidróza a je vhodné s ní začít bojovat.

Proč chtít nadměrné pocení odstranit?

Trpíte-li jím, nejspíš dobře víte, jak dokáže znepříjemnit život. Koláče potu v podpaží, zpocená ruka, kterou máte někomu podávat, zapáchající obuv. To jsou nejčastější důvody, proč lidé vnímají hyperhidrózu jako společenský problém. Někdy to zachází až tak daleko, že cítíte, jak vám pot teče z podpaží či po zádech, a ke všemu se přidává onen typický zápach.

Nadměrné pocení není dobré ani pro zdraví. Kůže je pak dlouhodobě vlhká a to napomáhá písňovým onemocněním i bakteriálním infekcím.

Co se dá s hyperhidrózou dělat?

Záleží na tom, jak moc vás pocení trápí. Pro tělo je přirozené, snaží se pomocí něj ochlazovat, a tak pokud se potíte pouze při vysokých teplotách a fyzické námaze, bojujte s tím pomocí antiperspirantů. Nezapomeňte dodržovat hygienu, případně fungují přípravky se zvýšeným obsahem aluminium chloridu. Za poledne, kdy je největší horko, choďte ven co nejméně, vyhýbejte se alkoholu a kořeněným jídlům.

Jestli se ovšem potíte opravdu nadměrně a velmi vás to obtěžuje, možná by bylo vhodné odborné odstranění nadměrného pocení. Jedná se o dočasnou proceduru, která účinkuje cca půl roku, takže vás problému zbaví na jedno léto a příští rok ji bude potřeba opakovat, nicméně mnohé ženy i muži si ji pochvalují.

Jak se odstraňuje pocení?

Používá se k tomu botulotoxin, který můžete znát jako prostředek na vyhlazení vrásek. Pokud se ale aplikuje do kůže, zabrání se přenosu nervových vzruchů do potní žlázy a pocení se na daném místě zastaví. Aplikace botulotoxinu se provádí tenkou jehličkou, počet vpichů se liší podle ošetřované plochy. Zpravidla se aplikuje do podpaží, dekoltu, na chodidla a ruce. Zpočátku trvá asi dva až deset dnů, než botulotoxin začne účinkovat, pak si jeho výhod můžete užívat šest měsíců, což je dostatečně dlouhá doba na to, abyste přežili nejteplejší období v roce. Zákrok není bolestivý, přesto vám v profesionálním zařízení zhruba hodinu předem nanesou znecitlivující krém, abyste nic necítili. Po aplikaci je běžné, když ošetřená plocha zarudne či oteče. Několik hodin je proto vhodné nechat danou oblast pokožky úplně v klidu, neaplikovat na ni žádnou kosmetiku a nejlépe se jí ani nedotýkat. Holení je možné nejdříve po třech dnech. Více informací o průběhu zákroku najdete přímo zde, na stránkách libereckého centra laserové a estetické medicíny.

Je pro vás tento zákrok vhodný?

Ošetření je vhodné pro ženy i muže, jimž se tvoří výrazně více potu, než je potřeba pro termoregulaci těla. Nelze jej absolvovat v těhotenství či při kojení, během akutní virózy, bakteriální infekce nebo zánětu v místě zákroku. Problémem je i onkologické onemocnění a užívání některých léků. Nejjistější každopádně bude, když navštívíte odbornou kliniku a s lékařem proberete svou situaci.

Pokud vás nadměrné pocení opravdu trápí, není důvod si jím nadále nechat ztrpčovat život, když vám moderní lékařství dokáže pomoci. Za zkoušku přece nic nedáte, samotný zákrok stojí několik jednotek tisíc v závislosti na tom, kam chcete botulotoxin aplikovat.

V textu byly použity informace z webu SKIN CARE Liberec

Komentáře