Nadměrné pocení a jeho léčba
K pocení dochází u každého z nás. Je to naprosto přirezlá věc, která v lidském organizmu funguje jako nástroj termoregulace, tzn., že udržuje nebo pomáhá udržovat stálou teplotu v těle. Pomocí potu odchází z těla i spousta jedovatých látek.
Někdy může docházet k tzv. hyperhidróze (nadměrné pocení). Která může člověka velice oslabovat, působit mu všelijaké zdravotní potíže a v neposlední řadě to není sociálně ani esteticky přívětivá věc.
Při čem se objevuje nadměrné pocení
Nadměrné pocení značí pocení, které je více než obvyklé. Tedy je častější, silnější anebo v běžných situacích, ve kterých k pocení nedochází.
Případy, při nichž může docházet ke zvýšenému pocení:
- infekční onemocnění
- u žen v období menopauzy
- diabetes
- zvýšená činnost štítné žlázy
- určitý problém na vnitřních orgánech
- vysoký tlak
- stres, deprese, strach, úzkostné stavy
- obezita
- špatná životospráva a cyklus
- příznaky abstinence
Léčba
Léčbu nadměrného pocení je potřeba zahájit již při prvním podezření. Platí zde pravidlo: „Čím dříve, tím lépe“. Léčbu je potřeba zvolit dle určení kořenové příčiny. Pokud např. víte, že se potíte ze stresu, strachu nebo úzkosti, začněte tím, že si pořádně odpočinete, najdete několik aktivit, které Vás baví, nebo můžete zvolit masáž, pohovor u psychologa, návštěvu welness studií atp. Podle druhu léčby, který zvolíte, se bude odvíjet i cena, kterou budete muset zaplatit, abyste se tohoto problému zbavili. Pokud si léčbu zvolíte špatně, nadměrné pocení se Vám může vrátit, nebo ještě než odejde i zhoršit.
Průběh odstranění nadměrného pocení
Pocení nám v těle řídí hormony a nervový systém. Pot je vylučován potními žlázami, které jsou uloženy v nejnižší vrstvě kůže. Pot je slaný a obsahují z 99 % vodu, zbylé 1 % jsou odpadní látky (jedy a nečistoty). Nejčastěji se potíme na dlaních, chodidlech, v podpaží, podňatí a tříslech.