Chemický peeling se řadí mezi ošetření nazývaná resurface. Zbaví vás vrásek, jemných linek, jizev, jizev po akné, pigmentových skvrn na bělení pleti a mnoha dalších problémů s pletí. Označení resurfacing se používá pro několik typů ošetření pleti, při kterých je vždy odstraněna svrchní vrstva pokožky, takzvaná exfoliace. Pod starou pokožkou se odkryje nová. Jde o náročnější ošetření, proto jej provádí lékař, plastický chirurg a speciálně proškolení specialisté. Řadíme sem chemické peelingy, enzymatické peelingy, dermabraze i ošetření laserem.
Co je cílem chemického peelingu a na co se připravit
Cílem je odstranění hrubé pokožky, podpora růstu nové kůže, stimulace produkce kolagenu a elastinu v pleti. Než chemický peeling podstoupíte, zeptejte se, zda ošetření skutečně odstraní vrásky, akné, jizvičky po akné i pigmentové skvrny a další potíže s pletí, které chcete vyřešit. Zda je zvolené hloubkové ošetření pleti pro vaši pleť bezpečné a jak dlouhou dobu vyžaduje rekonvalescence. Zjistěte si vše, co musíte po proceduře dodržovat pro zamezení rizika komplikací, jako je infekce, možné kontraindikace a jak dlouho efekt vydrží.
Na jaké části obličeje použít chemický peeling
Chemický peeling neboli chemochirurgie za využití různých typů kyselin a dalších látek odstraní svrchní vrstvu pleti. Odhalí novou pleť, která se zhojí a doroste, vypadá mladší a svěžejší. Ošetření omladí celý obličej, největší efekt je nad horním rtem. Není vhodné kolem očí. Nižší koncentrace kyselin a peelingy jsou určené na citlivou pleť, třeba povrchový peeling EyePeel, který šetrně redukuje a zbavuje oční okolí nedokonalostí. Vrásek okolo očí, pod očima a na horních očních víčkách se jinak těžko zbavuje. Kosmetický salon či klinika vám ale vždy poradí.
Průběh chemického peelingu
Pleť je třeba před peelingem řádně vyčistit a odstranit bakterie. V závislosti na hloubce peelingu lze použít analgetika. U hlubokého peelingu je někdy doporučeno 1 až 2 dny předem užívat preventivně antibiotika proti infekci. Na pleť se aplikují koncentrace alfa-hydroxykyselin, beta-hydroxykyselin či trichloroctové kyseliny. Někdy se na pleť 4 až 6 týdnů předem a den po peelingu aplikuje retinol či alfa-hydroxykyselina. Zlepší účinek peelingu i omlazení a sníží riziko barevných nerovností na pleti.
Co dodržovat po chemickém peelingu
Během prvních 24 hodin po proceduře se na pleti objeví suchá krusta a stroupky. Pleť je třeba chránit přípravky s SPF faktorem a nevystavovat slunci. Během hojení je pleť tmavě červená a postupně zesvětlí. Doba hojení závisí na hloubce peelingu a od toho se odvíjí i cena. U peelingů na svrchní vrstvu pleti hojení trvá 1 až 4 dny. U hlubokých peelingů jde o týdny až měsíce. Existují různé typy kyselin a peelingových metod. Skutečný odborník vybere tu nejlepší metodu a hloubku dle typu pleti.
Rádi byste vyzkoušeli chemický peeling? Zkuste některý z kosmetických salónů