Antikoncepce se vyvíjela a od těch nejjednodušších až banálních metod, někdy také velice nebezpečných, jsme se dostali k antikoncepčním metodám hormonálním.
Vznik hormonální antikoncepce se datuje od 11. května 1960, kdy dostala americká firma Searle povolení k prodeji svého výrobku s názvem Enovid. O rok později se první pilulka objevila v Evropě, konkrétně v Německu a v roce 1965 v tehdejším Československu. První pilulky však měly celou řadu vedlejších nepříznivých účinků. Především se jednalo o dosti vysokou hladinu estrogenu, který způsoboval bolesti hlavy, tlak na prsou, přibývání na váze. Hodnoty prvních pilulek činily 150 mg estrogenu, zatím co dnešní pilulky obsahují jen třetinu této hodnoty a některé nejnovější pouze 15mg. Estrogen musí být v pilulkách vždy, ale i dnešní velmi malé množství je dostačující, aby účinně zabránilo dozrávání vajíčka.
Dnešní hormonální antikoncepce přináší ženám celou řadu prokazatelných výhod. Výzkum potvrdil nižší výskyt nádorů vaječníků i dělohy, nižší výskyt vaječníkových cyst a zánětů a také klesl počet mimoděložních těhotenství. Dalšími výhodami je zmírnění až vymizení premenstruačního syndromu, který způsobuje změny nálad, bolesti prsou i různé nepříjemné stavy a pocity.
Užívání hormonální antikoncepce vede ke zmírnění až vymizení menstruačního krvácení a také bolestí, které je doprovázejí.
Vybrat si správnou hormonální antikoncepci však není jednoduché. Dnes již nejde pouze o pilulky, hormony lze přijímat celou řadou dalších forem – injekcí, podkožními implantáty, náplastí nebo nitroděložním tělískem. Pilulky jsou přesto nejrozšířenější, dělí se podle věku a potřeb ženy, mohou mít i další příznivé účinky jako omezení vzniku akné. Výběr hormonální antikoncepce je nutné probrat s gynekologem, kterému žena sdělí podrobně své potřeby i problémy a on najejich základě vybere nejvhodnější antikoncepci.
Může se však stát, že lékař ze zdravotních důvodů hormonální antikoncepci nedoporučí. Nehodí se totiž pro všechny ženy. Jako nevhodná se může ukázat pro ženy starší 35 let a zároveň velmi silné kuřačky, ženy s vysokým krevním tlakem, se srdeční vadou, po cévní mozkové příhodě, epileptičky a ženy se silnými záněty žil.
V současné době vědci nevyvíjejí hormonální antikoncepci jen pro ženy, ale snaží se najít vhodnou formu i pro muže. Asi nejrozsáhlejší výzkum probíhá v Číně a v Británii. Největším problémem však stále zůstává zachovat u muže plodnost po vysazení pilulky a nepřipravit ho o požitek ze sexu.
Hormonální antikoncepce v současnosti je na prvním místě ve všech užívaných metodách, chránících ženu před otěhotněním. V České republice ji pravidelně užívá až 58 procent žen.