Jaké křečové žíly je možné u vás odstranit?
Nejfrekventovanější typ křečových, které řešíme, jsou klasické kmenové varixy dolních končetin. Důvod jejich odstranění je kosmetický, zdravotní nebo i preventivní. Rozsáhlejší nálezy jsme schopní řešit na kardiochirurgické klinice FN Motol, běžné nálezy ambulantně na naší klinice ve Vlašimi. Zde provádíme operac ambulantně pouze v periferním nervovém bloku nebo infiltračním znecitlivění.
Celá procedura nezabere víc než hodinu a pacient odchází v doprovodu někoho ze svých blízkých domů. K ošetření kmenových varixů používáme radiofrekvenční sondu. Toto zařízení by se dalo přirovnat k mikrovlnné troubě na konci tenkého kabelu. Zavádíme ho přes drobný řez do poškozené žíly a za postupného vysouvání cévu zatavíme asi 85 °C. Netrvá to déle než 2 minuty. Proti klasické operaci odpadá bolestivé vytržení žilního kmene. Máme k dispozici „chytrou“ sondu, která sama rozpozná podle elektrického odporu, zda je žíla již správně zatavena. Operatérovi hlásí stav zatavení podle výšky akustického signálu. Tuto možnost například u laserové operace chirurg nemá.
Ošetření hlavního kmene RFITT je doplňováno o flebektomii z drobných bodových vpichů. Ranky jsou cca 3–5 mm veliké a není nutné je šít, pouze je lepíme. Na celý zákrok se můžete podívat na našem webu www.krecovezily.com.
Drobné metličkové varixy ošetřujeme sklerotizací pěnou. Nevyhýbáme se ani křečovým žilám vycházejícím z pánevního dna. Trápí většinou ženy po porodu a poznáte je podle toho, že většinou začínají na vnitřní straně mezi hrází a vnitřní stranou hýždě. Přenáší řadu potíží od pocitů tlaku v malé pánvi až po bolestivý pohlavní styk. Tento typ varixů se obvykle daří řešit kombinací endovaskulárního uzávěru ovariální žíly a sklerotizace nebo kosmetické flebektomie. Operace provádíme ve spolupráci s Klinikou zobrazovacích metod ve FN Motol.
Při jak závažném problému je možné se na vás obrátit?
Žilní problematika je pouze část našich aktivit. Bez nadsázky se dá říct, že se zabýváme celou škálou žilní i tepenné problematiky. Řešíme od akutních žilních trombóz, přes kritickou končetinovou ischemii, tepny zásobující mozek po bércové vředy. Ale to s problematikou Salónů-krásy.cz příliš nesouvisí.
Co předchází samotnému zákroku?
Před operací křečových žil se uskuteční vstupní konzultace. Při ní se provede klinické vyšetření, podle závažnosti stavu cévní ultrazvuk a dohodne se léčebný postup eventuelně datum a čas operace. U většiny operací provádíme cévní ultrazvuk ještě bezprostředně před výkonem. Pacient si musí také zajistit základní předoperační vyšetření dle stanoveného rozpisu.
Jaké umrtvení se používá při léčbě křečových žil?
K umrtvení operačního pole používáme infiltrační znecitlivění v kombinaci s umrtvením periferního nervu ( periferní blok). Nejedná se o epidurální znecitlivění. Většině pacientů podáváme současně léky na zklidnění.
Co cítí pacient při zákroku, jak zákrok vypadá?
Pacient by měl cítit jen jeden nebo několik vpichů při aplikaci anestézie. Během výkonu může pacient cítit manipulaci s končetinou a občas tahání. U poměrně velmi malé skupiny pacientů nemusí určitý typ lokálního anestetika fungovat. Tito pacienti, ale obvykle již nějakou zkušenost mají, nejčastěji od zubaře a tady je na místě zvážit jiný typ znecitlivění. Tento typ operace není vhodný pro psychicky labilní jedince.
Kdy je nejlepší podstoupit operaci křečových žil?
Z hlediska sezóny v chladnějších měsících kvůli nošení komprese. Operujeme od září, do června.
Jak probíhá pooperační péče, co je třeba dodržovat, jak dlouho trvá rekonvalescence?
Pacient by měl v den operace a 1. pooperační den setrvat spíše v klidu. Od 2. pooperačního dne může již provádět běžnou činnost. Je však vhodné vyvarovat se dlouhému stání, ale i sezení se svěšenýma nohama, či delší chůzi a fyzické zátěži. Komprese je nutná minimálně 3 týdny. Sportovní zátěž za 3–4 týdny. Vše se odvíjí od rozsahu nálezu.
Je možné předcházet tvorbě křečových žil?
Velmi obtížně. Jedná se asi z 90% o vrozenou poruchu pojivové tkáně, která způsobí zhoršení funkce žilních chlopní. Doporučuji vyvarovat se stání na jednom místě, sezení, zvedání těžkých předmětů. U žen se na zhoršení nálezu obvykle podepíše těhotenství. Křečovým žilám rozhodně nevadí chůze, běh, jízda na kole a další běžné pohybové aktivity. Potravní doplňky a léky obsahující rutin a flavonidy mají smysl při pocitu těžkých nohou, či dalších problémech. Brát je preventivně je zbytečné. Jedinou účinnou prevencí je zdravý pohyb a v některých případech nošení kompresivních punčoch.