14. únor - Čínský nový rok

Kategorie: Novinky a zajímavosti

Mojekrasa

Je začátek února, ale již od ledna to v Číně vypadá, jako by se nejpočetnější národ světa pečlivě připravoval na příchod nejdůležitějších oslav roku. Na ulicích i trzích na zájemce čekají červené předměty, které jsou s oslavami pevně spjaty: můžete si koupit zobrazení tygra v nejrůznějších možných myslitelných podobách: jako plyšové hračky všemožných tvarů i velikostí, jako vzor na papučích, dětském oblečení, povlečení nebo je snad libo mít roztomilého tygříka jako přívěsek na klíče? Regály v obchodech se také prohýbají pod tíhou mnoha tisíců červených lampionů, nemohou ani chybět rudé obálky, do kterých rodiče či prarodiče ukrývají peníze jako dárek pro ty nejmladší.

Čínský nový rok bývá označován jako Svátky jara (Spring festival, čínsky 春节, v pinyinu Chunjie), zejména lidé žijící mimo Čínu jej nazývají Lunárním novým rokem. Oslavy Svátků jara se neomezují pouze na již tak rozlehlou Čínu, ale slavit se bude také v sousedních zemích, kde má čínská menšina značné zastoupení. Pokud se v následujících dnech chystáte navštívit Mongolsko, Koreu, Bhútán, Vietnam, Malajsii, Thajsko či Filipíny, pravděpodobně se tam s oslavami u etnických Číňanů setkáte.

Kdy se Svátky jara vlastně slaví?

Čínský rok je svátkem pohyblivým, datuje se k novu prvního lunárního měsíce. Přesné datum může nastat v rozmezí mezi 21. 1. a 21. 2. Každý rok „kraluje“ jiné zvíře, během pár dní předá buvol žezlo tygrovi. Letos připadá začátek Jarních svátků na 14. února, shodou náhod tedy na den, který je pro západní svět známý jako svátek zamilovaných. 13. února večer bude obloha plná neskutečného množství ohňostrojů, jako to známe my z půlnoci 31. 12. každým rokem. V Číně však ohňostrojové nadšení přerůstá do vyšších měřítek, stává se z toho takřka pyromanské šílenství.

Co Číňany vlastně v rámci Lunárního nového roku čeká?

Jde především o příležitost, aby byla celá rodina pohromadě. Mnohdy se stává, že právě Jarní festival je jedinou možností v roce, aby se příbuzní sešli. Setkala jsem se například s případem, kdy dcera studuje v hlavním městě Pekingu, kdežto její rodné město je na jihu Číny.

Více návštěv do roka je kvůli časové i finanční náročnosti nemyslitelné. A pokud pracujete v jiném městě, než žije zbytek Vaší rodiny, pravděpodobně se Vám také nepodaří dostat domů častěji. Číňané na nižších pozicích si nemohou dovolit vzít dovolenou, nemohou zavřít svůj krámek s ovocem na více dní. Na Čínský nový rok se tedy děti vrací do svých domovů, nastává masový přesun obyvatelstva srovnávaný s trochou nadsázky jako stěhování národů, masy lidí obsadí vlaky, autobusy i letadla. S tím jsou samozřejmě spojeny nekonečné fronty na lístky na nádražích, ceny letenek jsou extrémně vysoké.

Na druhou stranu období Jarních svátků je jedinou dobou, kdy si mohou čínské letecké společnosti dovolit prodávat letenky za plnou cenu či s minimální slevou, rozdíly v cenách jeden den před oslavami a několik dní po oslavách mohou být opravdu enormní. Odhaduje se, že v období mezi 30. lednem a 10. březnem přepraví čínské vlaky, auta, autobusy, lodě i letadla přes dvě a půl miliardy zákazníků! Pokud zvažujete návštěvu Číny, nejprve si raději zjistěte, zda zde právě neprobíhají nejvýznamnější oslavy roku, může se stát, že budete nemile překvapeni předraženými letenkami, ale také vydřidušskými cenami za ubytování.

Komentáře