V minulosti bylo králičí maso jedním z nejlépe dostupných a přitom vzhledem k nízkému obsahu tuku také dietních mas. Naši předkové z něj uměli připravit skutečně nepřeberné množství různých dobrot, počínaje klasickým pečením, dušením, polévkami a konče třeba králičími paštikami. V minulých letech obliba králičího masa u nás poklesla, a to především u obyvatel měst. K jeho opětné stoupající oblibě dnes přispívají především restaurace a jejich nabídka. „Pozorujeme, že v poslední době opět stoupá počet restaurací, nabízejících tradiční českou kuchyni, i když v modernizované podobě tak, aby odpovídala nejen nejnovějším gastronomickým trendům, ale také současným zásadám zdravé výživy,“ říká Roman Vaněk, majitel Pražského kulinářského institutu, který speciální kurz, věnovaný zpracování a úpravám králičího masa, pořádá začátkem letošního května.
Ve většině zemí s křesťansko-židovskými tradicemi je králík spojován s jarem a především Velikonocemi. Také u nás vedle vajíček, pomlázky a jarního osení nesmí chybět na velikonočních motivech ani králíček. Není tedy náhodou, že v právě probíhajícím Festivalu chutí-Vůně jara je králičí maso nejčastější surovinou ve festivalovém menu jednotlivých restaurací. „Ve festivalové nabídce má králíka hned pět restaurací a nabízejí ho v úpravách od zcela klasického pečeného stehna až po špalíčky králičího masa, doplněného přílohami z dnes tak populární molekulární kuchyně,“ upozorňuje Pavel Suchánek, pořadatel festivalu a majitel rezervačního systému Alakarte.cz.
K dobrému jídlu patří také samozřejmě dobré pití. A co si dát ke králičí pochoutce jiného, než kvalitní víno. Ale není to určitě tak jednoduché, jak se všeobecně traduje – k bílému masu bílé víno. „Králičí maso si sice spojuji s vínem bílým, ale vždy samozřejmě záleží na úpravě, omáčce atd.,“ říká sommeliér David Kuchař ze společnosti Winelink.cz, „z bílých vín bych volil plnější Chardonnay nebo Rulandské šedé. V kombinaci s růžovým vínem polosuché Zweigeltrebe a z červených vín jednoznačné Rulandské modré. Krásné na víně je, že co člověk, to jiná chuť a tak universální kombinace neexistuje, ale vše je závislé na použitých ingrediencích, úpravě a charakteru daného vína.“ Ale nemusíte mít strach, že na Festivalu chutí-Vůně jara cena lahve vína nabourá váš rodinný rozpočet. Pokud máte v peněžence kreditní kartu Citibank nebo zákaznickou kartičku Makro, získáte 25% resp. 15% slevu na vybraná vína, kterými si můžete festivalové menu zpestřit. Obě společnosti jsou totiž hlavními partnery jarního Festivalu chutí.
Více informací na www.festivalchuti.cz