Co to je acidóza a alkalóza? I.

Kategorie: Zdraví a hubnutí

Mojekrasa

Již 20 let se zabývám různými alternativními způsoby léčení či podporou zdravého stavu organismu. Vyzkoušela jsem více metod, které se mi připadají blízké (bylinky, homeopatie, čínská medicína, přírodní potravinové doplňky). Mám za sebou kurzy numerologie, Sylvovy metody, Reiki. V současné době se již 4 roky věnuji poradenství v oblasti zdravé výživy, potravinových doplňků a kosmetiky.

Pokusím se laicky popsat pár důležitých informací o acidóze a alkalóze. Na internetu lze nalézt statistiku, která uvádí poměrně vysoké procento obyvatel s překyseleným organismem. Moje dosavadní soukromé zjištění ukazuje, že je opravdu hodně lidí, kteří dlouhodobě vykazují vyšší hodnoty překyselení. Co je však ještě horší, většina lidí se o tuto problematiku vůbec nezajímá, protože o ní nikdy neslyšela. Jde o podobnou záležitost jako před lety u cholesterolu. Osobně tedy cítím nutnost co nejčastěji kolem sebe sdělovat, o jak závažnou věc se jedná.

Vnitřní prostředí našeho organizmu má mít mírně zásaditý charakter. Má na něj však vliv množství faktorů, které tento stabilní a pro život nezbytný stav narušují. Jsou to právě kyselé látky. Když pochopíme význam rovnováhy mezi kyselinami a zásadami v těle (tzv. acidobazická rovnováha), můžeme velmi významně zlepšit náš zdravotní stav a eliminovat tak nebezpečí překyselení (acidóza) organizmu, ale na druhou stranu i převahu zásaditých látek (alkalóza), která může být také nebezpečná (není však zdaleka tak rozšířená).

Různé stupně překyselení

1. Skryté překyselení = latentní acidóza
V tomto stádiu se pacienti necítí výslovně nemocně, ale stěžují si na nevysvětlitelnou únavu, tlak v oblasti žaludku, případně i zácpu.

2. Přechodné překyselení = akutní acidóza
Jedná se vlastně o posun v acidobazické rovnováze, jenž může být způsoben jakýmkoliv infekčním onemocněním. Horečka, průjem, záněty či zvýšené vylučování moče = jsou vyvolány nebo zesíleny kyselou látkovou výměnou. Po nemoci se látková výměna opět normalizuje – pokud jsou k dispozici dostatečné zásadité rezervy. Při jejich nedostatku má organismus sklon k opětovné infekci…

3. Chronické překyselení = chronická acidóza
Původ nemocí bývá částečně připisován „neznámým příčinám“ – např. revmatismus.

4. Místní překyselení = lokální acidóza
Srdeční či mozkové příhody. Vlivem acidózy ztrácejí červené krvinky pružnost, tuhnou a nemohou nadále protékat tenkými kapilárami. Postižená tkáň není dostatečně zásobena kyslíkem a živinami.

5. Kyselá smrt
Různé podoby – od selhání ledvin přes smrtelný infarkt a rakovinu až po diabetické kóma.

Zájemcům ráda poskytnu pomůcku k rychlému zjištění pH organismu, další detaily o možnostech dosažení acidobazické rovnováhy pomocí potravinových doplňků + základní přehled zásadotvorných a kyselinotvorných potravin.

Pokračování článku uveřejníme dne 26.2.2010.

Autor: Ing. Veronika Novotná

GSM: +420 603927402

Email: veronika@novotna.com

Komentáře