Jak zatočit s akné?

Kategorie: Zdraví a hubnutí

Mojekrasa

Akné je chronické kožní onemocnění způsobené zánětem mazových žláz. Rozvíjí se se zvýšenou hormonální aktivitou v období puberty a může přetrvávat i do vyššího věku. U žen se často akné zhoršuje během menstruace.

Akné lze zmírnit správnou péčí o pleť. Mastnou, problematickou a aknózní pleť čistíme pleťovými vodami s mírným obsahem alkoholu, aby se pleť příliš nevysušovala a nesnažila se produkovat další maz. K mytí jsou vhodné syntetické detergenty, tedy tekutá mýdla, mycí emulze a gely s neutrálnmí či lehce kyselým pH. I pleť s akné potřebuje ochranu a hydrataci. Používáme lehké krémy či gely s obsahem látek, které potlačují zánět a stahují mazové žlázy. Mezi nejúčinnější látky patří kyselina salicylová a zinek. Zinek můžeme dodat pleti i formou potravinových doplňků. Akné nelze naprosto vyléčit. A to proto, že příčinou je aktivita mazových žláz a tu nelze zcela zablokovat. Lze však včasnou a správně prováděnou léčbou dosáhnout zhojení projevů, zmírnění intenzity a průběhu akné. Především lze léčbou zabránit tvorbě jizev.

Jaké máme tedy možnosti?

Léčbu lze zvolit lokální, pomocí roztoků, krémů nebo lotií, celkovou,podáváním perorálních tablet, biolampou a nebo úplně nově laserem a také lze využítchemický peeling. Často se však používá kombinace uvedených druhů léčby.

Lokální přípravky působí protizánětlivě, antibakteriálně a antikomedogenně. Využívají se zde látky jako benzoylperoxid, kyselina azelaová a salicylová, retinoidy. Tyto látky však mohou dosti vysušovat pokožku a proto je nutné aplikovat vhodné hydratační a zklidňující krémy.

Perorální tablety mohou být ve formě antibiotik, hormonální antikoncepce nebo potravinových doplňků. Hormonální antikoncepce určená k léčbě akné obsahuje na rozdíl od běžné antikoncepce antiandrogeny, tedy hormony, které výrazně snižují tvorbu mazu a vznik aknózních projevů.

U těžších forem akné se používá kyselina retinová. Z volně dostupných potravinových doplňků je to nový přípravek Acneon, u něhož je nutné dodržetužívání 8 týdnů.

Projevy akné můžeme zmírnit aplikací biolampy. Zde je nutné používat lampu 2krát denně asi 15minut, po dobu 3 měsíců. Aplikace biolampy podněcuje progresivní hojení ran a urychluje jeho průběh.

Novinkou v léčbě akné je ošetření laserem. Nejčastěji jevyužíván laser Smoothbeam, kterým lze v průběhu jednoho sezení ošetřit čerstvé projevy akné, preventivně ovlivnit funkci mazových žláz tak, aby nedocházelo k jejich dalšímu zanícení, a zároveň ošetřit jizvy po akné. Působením laseru dochází k omezení funkce zbytnělých mazových žlázek až do hloubky 5 mm pod povrchem kůže. Po laserovém ošetření akné je třeba chránit pokožku před slunečním zářením ochrannými krémy s vysokým UV filtrem (50+) a proto je ideální podstoupit ošetření v zimním období.

Frakční laser řeší odstranění rozšířených pórů a jizev po akné. Zákrok se provádí v lokální anestezii. Po ošetření frakčním laserem je také nutná ochrana před slunečním zářením.

U některých jedinců, následkem hormonálních změn, mohou být rozšířené póry a pleť mastnější. Zde je vhodná kombinace chemického peelingu s laserem Smoothbeam nebo frakčním laserem.

Chemický peeling je metoda omlazování kůže spočívající v aplikaci roztoku s chemicky aktivními látkami prováděná lékařem.Chemickým peelingem můžeme dosáhnout odstranění projevů akné, barevného sjednocení a projasnění pleti, zjemnění vrásek a drobných jizviček po akné, zmenšení pórů a zvýšení hydratace a pružnosti pleti.Obvykle se provádí 4–6 procedur v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Po zákroku je pokožka 1–2 dny růžová až červená a následuje mírné žádoucí olupování, které lze skrýt make-upem.

Ať si zvolíte kteroukoliv z metod, je třeba mít na paměti, že léčba akné je dlouhodobá a proto je důležitá pravidelnost a vytrvalost.

Komentáře