Může se stát, že nepatříte do žádné z těchto skupin a přece máte pocit, že vám vlasy vypadávají více a také vám řídnou. Příčin může být mnoho. Nejlépe je navštívit některé středisko dermatologie a nechat se vyšetřit. Často je však nutné provést celou řadu vyšetření než se zjistí pravý důvod problému.
Jaké tedy mohou být příčiny zvýšeného vypadávání vlasů?
Genetika je významným faktorem ovlivňující vypadávání vlasů. U žen ovlivňuje asi deset procent všech případů. U mužů je jich podstatně více. Genetika určuje s kolikati vlasovými folikulami se narodíme i kdy nám vlasy vypadnou.
Mezi lehce ovlivnitelné problémy patří příliš časté nošení čepic a klobouků. Také stahování vlasů do těsných gumiček, sponek, drdolů, copů a nošení čelenek. V místech, kde jsou vlasy svázány se lámou, jsou nevzhledné a roztřepené.
Nešetrné barvení vlasů a používání nevhodného stylingu může zapříčinit vypadávání vlasů. Barvení, odbarvování vlasů, trvalá ondulace zasahují do struktury vlasu a tím jej narušují. Časté fénování a kulmování velmi horkým vzduchem vede taktéž k vypadávání vlasů. Dokonce i špatné česání může vést ke ztrátě vlasů. Dříve se říkalo, že pokud chce mít žena krásné vlasy, měla by je každý večer pročesat sto tahy kartáče. Dnes už ale víme, že přílišné kartáčování škodí. Takže všeho s mírou.
Nevhodný životní styl nás může také připravit o vlasy. Jednostranná strava, ve které chybí dostatek železa, zinku, fosforu, selenu a bílkovin má vliv na zpomalený růst vlasů a jejich kvalitu. Proto vegetariánství stejně jako drastické diety na hubnutí může vést k velmi špatné kvalitě vlasů a následnému vypadávání. Negativní vliv má i kouření.
Stres Tento jev vysvětluje mnohé náhlé ztráty vlasů. Vypadávání vlasů se objevuje dva až tři měsíce po překonání silného stresu. Vypadávání vlasů může způsobit i nadměrná fyzická a psychická únava a dlouhodobý nedostatek spánku.
Problémy se štítnou žlázou. Ať již jde o sníženou nebo zvýšenou činnost štítné žlázy, oba problémy vedou k vypadávání vlasů. Navíc zvýšená činnost způsobuje jemné a křehké vlasy. Zde je nutné zahájit léčbu.
Prodělaná infekce a užívání některých léků mohou vést k vypadávání vlasů. V případě infekce dochází k nápravě zároveň s úplným vyléčením. Pokud vypadávání vlasů mají jako vedlejší účinek léky měli bychom požádat o jejich výměnu.
Nízká hladina estrogenu je nejčastějším důvodem náhlého vypadávání vlasů žen po čtyřicítce. Jedná se o období klimakteria. Zastavení vypadávání a ztracenou energii vlasů může přinést užívání fytokofeinového komplexu Plantur 39. Jde o komplexní péči zahrnující kapsle a speciální vlasovou kosmetiku.
Zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu je hlavní příčinou vypadávání vlasů u mužů. Tento jev začíná v některých případech již ve 12 letech a do 25 let až třetině těchto mužů vypadne velká část vlasů.
Je třeba si uvědomit, že cyklus růstu vlasů je u každého člověka jiný. A tak i problém s vypadáváním vlasů je třeba řešit individuálně. Začít bychom však měli vždy u správného životního stylu a správné péči o vlasy. Měli bychom požívat kvalitní prostředky vlasové kosmetiky, které vlasy ochrání a vyživí zároveň. Také bychom měli rozlišovat vlasovou kosmetiku určenou pro muže a pro ženy a určitě bychom se měli zajímat o vlasovou kosmetiku podle našeho věku.
Pokud nám již vlasy začnou padat, můžeme dříve než se rozhodneme navštívit dermatologii, vyzkoušet některé přípravky určené přímo na tento problém. V nabídce je jich celá řada – Biora Biohar aktivátor, Vichy Dercos Kúra proti vypadávání vlasů, Phytoderma Vlasový stimulátor, Cannaderm Stimulační šampon s kofeinem, Wella Lifetex Šampon proti vypadávání vlasů, Altermed Miox Posilující vlasové sérum a mnohé další.